Fiber Optik Kablolama

Fiber Optik kablolar, bilginin ışık seviyesinde iletildiği, lif şeklinde ince cam ve ya saydam plastikten imal edilen kablolardır. Fiber Optik kablolarda iletimi sağlayacak cam veya saydam plastik liflerin çevresi izole edilmiştir. Dış etkilere karşı hassas olduğundan da çevresi koruma kılıfları ile kaplanmıştır.

fiber optik kablolama

Kullanımında fiber damarlar için koruma kılıfları yeterli esnekliği sağlamayabilir. Bu nedenle fiber damarların bulunduğu koruma kılıfının içi, elektriksel yükü nötr olan bir sıvı (jel) ile doldurulur. Kablo normal esnekliğinde kaldığında fiber damarlar kılıf içerisinde merkeze yakın bir yerlerde bulunurlar. İç ve dış esnemelere karşı damarlar sıvı içerisinde hareket edebilirler.

Fiber Optik kablolar, FDDI (Fiber Distributed Data Interface) Fiber dağılımlı veri arabirimi standardı, yüksek performanslı ağlar ve yüksek hızlı ağlar arası bağlantılar için tasarlanmıştır. Öyle ki, Ethernet kartlarının 10 katı hızda çalışırlar.

Bir “X3T9.5” standardı olan FDDI, üç tip ağ yapısı için geliştirilmiştir.

Bunlar ;

1. Backend yerel ağlar
2. Yüksek hızlı ofis ağları
3. Backbone (omurga) yerel ağları

İşte bu noktada KARNET olarak sadece yerel ağlar için değil uzak mesafelerdeki (1-1000m,2000m....) ağları birbirine bağlamak için de Fiber Optik kablo teknolojisinden yararlanmaktadır.